Video

POIiŚ 2014-2020

Klient: Ministerstwo Energii

  • #clientslocation
  • #makingof
  • #photo
  • #studio
  • #tour
  • #video

W lipcu 2018 r. ówczesne Ministerstwo Energii rozpisało konkurs na koncepcję i realizację filmu przedstawiającego wybrane efekty Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

Brief zawierał lokalizacje inwestycji i wymóg zastosowania kreatywnego przekazu dotyczącego danych liczbowych. Ze względu na nasze doświadczenie obejmujące plany filmowe w obiektach o specjalnym znaczeniu strategicznym (w tym energetyczne), postanowiliśmy spróbować naszych sił w tym konkursie i przygotować nowoczesną koncepcję filmu „Od A do Z”.

Narracja

Od samego początku wiedzieliśmy, że chcemy tę historię opowiedzieć, a nie po prostu ją przekazać. W tym celu stworzyliśmy parę bohaterów – ojca i córkę, dzięki którym podkreśliliśmy długofalowe cele inwestycji i pokazaliśmy kontynuację pokoleniową.

Podstawowym założeniem filmu było bezpośrednie połączenie inwestycji programu europejskiego z życiem tzw. „zwykłego człowieka”. Chcieliśmy, aby niósł silne przesłanie dotyczące realnego i pozytywnego skutku działań ministerstwa na poprawę warunków funkcjonowania Polaków.

Miejsce pracy głównego bohatera jest przestrzenią „wirtualną” – nie istnieje naprawdę, co dajemy widzowi do zrozumienia efektami wizualnymi. W pierwszej części filmu bohater pracuje przy futurystycznym, szklanym stole, na którym wyświetlane są zdjęcia i filmy z inwestycji. W drugiej przenosimy się pod gigantyczny dotykowy ekran, zamykający industrialną przestrzeń pracowni. 

Zakres
kompetencji

  • kreacja
  • produkcja filmu
  • postprodukcja

Na realizację projektu mieliśmy ekstremalnie mało czasu. Dziesięć dni zdjęciowych zrealizowaliśmy w dwa tygodnie, pokonując w tym czasie ponad 8 000 kilometrów po całej Polsce – od Świnoujścia po Zamość. W czasie zdjęć w jednej lokacji odbywały się uzgodnienia i konsultacje dotyczące kolejnych. Osobną kwestią były dodatkowe uzgodnienia merytoryczne, odbywające się w tym samym czasie w siedzibie klienta w Warszawie.

Większość zdjęć realizowana była w obiektach niedostępnych dla zwykłych ekip filmowych, podlegaliśmy rygorystycznym procedurom bezpieczeństwa, musieliśmy dysponować odpowiednimi dokumentami i przechodzić dodatkowe szkolenia. Nasza ekipa jest przyzwyczajona do pracy w takich warunkach, dlatego powyższe procedury w żaden sposób nie wpłynęły na realizację harmonogramu produkcji.

Wyzwania
Produkcyjne

W tego typu skomplikowanych logistycznie produkcjach nieoceniona okazuje się harmonijna i intuicyjna współpraca wszystkich członków ekipy. Począwszy od castingu, który wyłonił parę głównych bohaterów filmu i statystów do lokacji w Łodzi i w Zamościu, poprzez uzgodnienia formalne i prawne, po zabezpieczenie planu i budowę scenografii.

Wybrane przez nas pomieszczenie poza świetnym klimatem, niebanalnym wnętrzem i fantastyczną przestrzenią, miało jedną wadę: boczna ściana w całości była zbudowana z okien. Chcieliśmy zbudować magiczny, tajemniczy nastrój, światło dzienne bardzo by nam w tym przeszkadzało. Ze względu na to, że przestrzeń do wysłonięcia obejmowała prawie sto metrów kwadratowych, zdecydowaliśmy się na zdjęcia nocne. Dzięki temu mogliśmy dodatkowo wykorzystać luksfery umieszczone w suficie, kierując przez nie takie światło, jakiego potrzebowaliśmy.

Wielki ekran w pracowni był przez nas zbudowany od zera. Odpowiednie podświetlenie tylne położyło jasne światło na twarzach bohaterów, pozwalając nam na uzyskanie naturalnego efektu.

Postprodukcja

Proces postprodukcji był podzielony na cztery etapy. Pierwszym był montaż materiałów przywiezionych z planów ośmiu inwestycji w Polsce i równolegle montaż materiałów narracyjnych. W drugim etapie zaprojektowaliśmy „interfejs użytkownika” dla pracy kustosza i na jego podstawie stworzyliśmy iluzje ekranów na szklanym stole i ekranie głównym w pracowni. W trzecim etapie wykonaliśmy tracking animacji z danymi dotyczącymi inwestycji. Od samego początku nie chcieliśmy podawać tych informacji
w tekście lektorskim, którego w tym filmie i tak jest aż nadto. Ostatnim etapem było udźwiękowienie. W przypadku tego projektu zdecydowaliśmy się na odrębną produkcję muzyczną, z wykorzystaniem materiałów stockowych. Produkcja muzyczna wykorzystuje
nie tylko nasze oryginalne kompozycje ale również wykonania instrumentalne. Po dołożeniu
i zsynchronizowaniu efektów dźwiękowych nagraliśmy ostatecznie uzgodnioną ścieżkę lektorską i oddaliśmy film klientowi do kolaudacji.

Odbiór i ocena filmu

Współpraca z Departamentem Funduszy Europejskich ówczesnego Ministerstwa Energii była dla nas niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Kompetencja, życzliwość i zrozumienie specyfiki realizacji filmowej przez pracowników ministerstwa przerosło nasze oczekiwania. Na każdym etapie produkcji mogliśmy liczyć na wsparcie merytoryczne i logistyczne, dzięki czemu, mimo niemal niemożliwego harmonogramu,
udało nam się zakończyć projekt w przewidzianym czasie.

Film miał swoją premierę 19.10.2018 r. podczas sesji “Gospodarka niskoemisyjna w działaniach na rzecz czystego powietrza”, zorganizowanej przez Ministerstwo Energii wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego. Recenzje uczestników sesji były bardzo pozytywne. Spotkaliśmy się z uznaniem dotyczącym kreatywnego podejścia do prezentacji kluczowych danych, angażującej narracji i udanego przekazania więzi międzypokoleniowej. Film został również pozytywnie zaopiniowany przez przedstawicieli Dyrekcji Generalnej ds. Energii Komisji Europejskiej w Brukseli.

W referencji przekazanej nam po produkcji napisano m.in.: „Zadowolenie przedstawicieli Ministerstwa Energii z realizacji przedmiotu zamówienia oraz profesjonalny kontakt z firmą spowodował, że Spółka SCPROJECTS jest godnym polecenia partnerem, który terminowo i z pełnym zaangażowaniem realizuje powierzone zadania”.