Czemu VR?
Technologia VR, która posłużyła do realizacji tego projektu sprawia, że odbiorca jest częścią świata, w którym żył Ignacy Łukasiewicz. Film w wyjątkowy sposób pokazuje miejsca i sceny z życia Łukasiewicza, np. warsztat w Bóbrce, więzienie, czy aptekę oraz związane z tymi miejscami emocje. To nowoczesna lekcji historii, ułatwiająca zrozumienie dawnych czasów.
W ramach zlecenia produkcji filmu powstał również autorski system do projekcji VR, umożliwiający przeprowadzenie synchronicznego pokazu na wielu urządzeniach, bez potrzeby podłączania ich do komputerów.
Film miał premierę 26 maja w Sejmie RP, po której odbyła się seria pokazów w specjalnie przygotowanych strefach VR (czerwiec-wrzesień 2022). Od października 2022, film w pełnej wersji w technologii VR jest dostępny na ekspozycji Muzeum Gazowni Warszawskiej.
Informacja prasowa
„Najnowsza technologia VR, w której obraz sferyczny (360 stopni) uzupełniony jest przestrzennym dźwiękiem (tzw. ambisonicznym) na blisko 15 minut pozwala przenieść się w czasie – wręcz stanąć obok Ignacego Łukasiewicza i towarzyszyć mu w najważniejszych, przełomowych momentach jego życia. Spotkamy się w Bóbrce, w jego – pierwszej na świecie – kopalni ropy naftowej. We lwowskiej aptece, w trakcie ostatecznego składania prototypu lampy naftowej.
Zobaczymy wykorzystanie jego wynalazku, w czasie pierwszej na świecie, nocnej operacji wyrostka robaczkowego, która uratowała życie pacjenta. Zajrzymy do laboratorium, w którym trwała wspólna praca Ignacego Łukasiewicza i Jana Zeha, nad destylacją ropy naftowej. A przy tym – od tych, którzy znali go osobiście – dowiemy się jakim był pracodawcą, przedsiębiorcą i człowiekiem. Prawdziwie fascynująca postać i pełne pasji życie.”
Źródło: https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=2AA3371D5A088095C125884E004D2980