Kiedy światło przegoniło mrok

Film przygotowany i zrealizowany w technologii VR na zlecenie Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Przybliża on postać Ignacego Łukasiewicza oraz jego dokonania jako prekursora światowego przemysłu wydobywczego ropy naftowej, wybitnego polskiego wynalazcy, społecznika, orędownika niepodległości Polski.

Technologia VR, która posłużyła do realizacji tego projektu sprawia, że odbiorca jest częścią świata, w którym żył Ignacy Łukasiewicz. Film w wyjątkowy sposób pokazuje miejsca i sceny z życia Łukasiewicza, np. warsztat w Bóbrce, więzienie, czy aptekę oraz związane z tymi miejscami emocje. To nowoczesna lekcji historii, ułatwiająca zrozumienie dawnych czasów.

W ramach zlecenia produkcji filmu powstał również autorski system do projekcji VR, umożliwiający przeprowadzenie synchronicznego pokazu na wielu urządzeniach, bez potrzeby podłączania ich do komputerów. 

Film miał premierę 26 maja w Sejmie RP, po której odbyła się seria pokazów w specjalnie przygotowanych strefach VR (czerwiec-wrzesień 2022). Od października 2022, film w pełnej wersji w technologii VR jest dostępny na ekspozycji Muzeum Gazowni Warszawskiej.Informacja prasowa o projekcie:

Zobaczymy wykorzystanie jego wynalazku, w czasie pierwszej na świecie, nocnej operacji wyrostka robaczkowego, która uratowała życie pacjenta. Zajrzymy do laboratorium, w którym trwała wspólna praca Ignacego Łukasiewicza i Jana Zeha, nad destylacją ropy naftowej. A przy tym – od tych, którzy znali go osobiście – dowiemy się jakim był pracodawcą, przedsiębiorcą i człowiekiem.  Prawdziwie fascynująca postać i pełne pasji życie.”

„Najnowsza technologia VR, w której obraz sferyczny (360 stopni) uzupełniony jest przestrzennym dźwiękiem (tzw. ambisonicznym) na blisko 15 minut pozwala przenieść się w czasie – wręcz stanąć obok Ignacego Łukasiewicza i towarzyszyć mu w najważniejszych, przełomowych momentach jego życia. Spotkamy się w Bóbrce, w jego – pierwszej na świecie – kopalni ropy naftowej. We lwowskiej aptece, w trakcie ostatecznego składania prototypu lampy naftowej.

Źródło: https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=2AA3371D5A088095C125884E004D2980


Making of

Poniżej również znajdą Państwo materiał making of, dotyczący produkcji filmu „Kiedy światło przegoniło mrok”.